DayWeekMonthSearch
SELECTION

 Check All/Uncheck All
Community Room A (Combo B & C)
Community Room B (Ramp)
Community Room C (East)
Laser Cutter

DATE SELECTION

Community Room A (Combo B & C)
< Prev Next >
  Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday

W
e
e
k
23
      1
* 9:00 AM - 10:30 AM
First Steps
Community Room B (Ramp)
* 9:00 AM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 10:30 AM - 11:30 AM
Sing, Learn, Sign
Community Room B (Ramp)
* 11:30 AM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 3:30 PM - 5:45 PM
Creation Club Jr.
Community Room A (Combo B & C)
* 6:00 PM - 8:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)

2
* 9:00 AM - 10:00 AM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 10:00 AM - 11:30 AM
RESERVED
Community Room C (East)
* 10:00 AM - 11:25 AM
Music and Movement
Community Room B (Ramp)
* 11:30 AM - 3:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 6:00 PM - 8:00 PM
Passport to Relaxation: Stress and Your Heart * RESCHEDULED*
Community Room A (Combo B & C)

3
* 10:00 AM - 2:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 2:30 PM - 4:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)

4



W
e
e
k
24
5


6
* 9:00 AM - 2:30 PM
AARP Safe Driving Course
Community Room B (Ramp)
* 9:00 AM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 3:00 PM - 6:00 PM
WeDo Lego Robotics: Grade K-2
Community Room A (Combo B & C)
* 6:00 PM - 8:00 PM
First LEGO League Information Session
Community Room A (Combo B & C)

7
* 9:00 AM - 10:00 AM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 9:00 AM - 10:00 AM
RESERVED
Community Room C (East)
* 10:00 AM - 11:45 AM
Yoga for Families
Community Room B (Ramp)
* 10:00 AM - 12:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 12:00 PM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 12:45 PM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 3:00 PM - 4:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 3:30 PM - 6:00 PM
Anime Club
Community Room B (Ramp)
* 4:15 PM - 6:00 PM
Coding Club: Learn Python
Community Room C (East)
* 6:00 PM - 9:00 PM
Regents Review Class - Chemistry
Community Room C (East)
* 7:00 PM - 8:30 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)

8
* 9:00 AM - 10:30 AM
First Steps
Community Room B (Ramp)
* 9:00 AM - 11:30 AM
RESERVED
Community Room C (East)
* 10:30 AM - 11:30 AM
Sing, Learn, Sign
Community Room B (Ramp)
* 11:30 AM - 3:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 3:30 PM - 5:30 PM
Design for 3D Printing
Community Room A (Combo B & C)
* 6:00 PM - 8:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)

9
* 9:00 AM - 2:30 PM
AARP Safe Driving Course
Community Room B (Ramp)
* 9:00 AM - 3:30 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 3:30 PM - 5:15 PM
Art Masters: Georgia O'Keefe
Community Room C (East)
* 3:30 PM - 5:30 PM
Books and Brownies - The Mysterious Benedict Society by Trenton Lee Stewart
Community Room B (Ramp)
* 5:30 PM - 8:30 PM
Nature and Numbers: Counting Your Blessings *RESCHEDULED*
Community Room A (Combo B & C)

10
* 10:00 AM - 1:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 1:00 PM - 5:00 PM
Friday Movie Matinee - "Joy"
Community Room A (Combo B & C)

11
* 11:00 AM - 1:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 1:00 PM - 4:00 PM
Rise and Glow: Renew Your Life With the Divine Lens View
Community Room A (Combo B & C)


W
e
e
k
25
12
* 1:00 PM - 4:45 PM
Family Movie: Zootopia
Community Room A (Combo B & C)

13
* 9:00 AM - 11:30 AM
RESERVED
Community Room C (East)
* 9:00 AM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 1:00 PM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 3:00 PM - 5:30 PM
Coding for Minecraft
Community Room C (East)
* 3:00 PM - 6:00 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 6:00 PM - 8:30 PM
FFL Book Club: Dead Presidents
Community Room A (Combo B & C)

14
* 9:00 AM - 12:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 9:30 AM - 11:35 AM
Signing Storytime
Community Room B (Ramp)
* 12:00 PM - 1:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 12:00 PM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 1:00 PM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 3:00 PM - 5:30 PM
Creation Club
Community Room B (Ramp)
* 3:45 PM - 5:30 PM
Coding Club: Learn HTML & CSS
Community Room C (East)
* 5:30 PM - 8:00 PM
Movie Tuesday- "Joy"
Community Room A (Combo B & C)

15
* 9:00 AM - 10:30 AM
First Steps
Community Room B (Ramp)
* 9:00 AM - 11:30 AM
RESERVED
Community Room C (East)
* 10:30 AM - 11:30 AM
Sing, Learn, Sign
Community Room B (Ramp)
* 11:30 AM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 3:30 PM - 5:45 PM
Creation Club Jr.
Community Room A (Combo B & C)
* 6:00 PM - 9:15 PM
Teen Movie Night! Zoolander 2
Community Room A (Combo B & C)

16
* 9:00 AM - 10:30 AM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 10:30 AM - 12:30 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 10:30 AM - 12:10 PM
Smartplay
Community Room B (Ramp)
* 12:30 PM - 2:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 2:00 PM - 5:30 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 2:00 PM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 6:30 PM - 7:30 PM
Women in Transition - Session 2
Community Room A (Combo B & C)

17
* 10:00 AM - 12:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 12:00 PM - 2:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 2:30 PM - 4:30 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 2:30 PM - 4:30 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)

18
* 1:00 PM - 4:00 PM
Caregiver Coaching: Working with Nursing Home Staff
Community Room A (Combo B & C)


W
e
e
k
26
19
* 2:00 PM - 5:00 PM
Discover Fayetteville (NY) History
Community Room A (Combo B & C)

20
* 9:00 AM - 12:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 12:30 PM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 3:00 PM - 5:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 5:00 PM - 8:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)

21
* 9:00 AM - 10:00 AM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 9:00 AM - 12:30 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 10:00 AM - 11:45 AM
Yoga for Families
Community Room B (Ramp)
* 12:00 PM - 1:30 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 12:30 PM - 1:30 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 1:30 PM - 5:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 5:00 PM - 8:00 PM
Harry Potter Book Club (all ages)
Community Room A (Combo B & C)

22
* 9:00 AM - 10:30 AM
First Steps
Community Room B (Ramp)
* 9:00 AM - 11:30 AM
RESERVED
Community Room C (East)
* 10:30 AM - 11:30 AM
Sing, Learn, Sign
Community Room B (Ramp)
* 11:30 AM - 3:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 3:30 PM - 5:30 PM
Design for 3D Printing
Community Room A (Combo B & C)
* 5:30 PM - 9:30 PM
Movie: "The Danish Girl"
Community Room A (Combo B & C)

23
* 9:00 AM - 11:00 AM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 11:00 AM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)
* 3:00 PM - 6:00 PM
Lego Robotics: Grades 3-5
Community Room B (Ramp)
* 6:00 PM - 9:30 PM
Pawsitively Fit
Community Room A (Combo B & C)

24
* 1:00 PM - 5:00 PM
Friday Movie Matinee: "The Danish Girl"
Community Room A (Combo B & C)

25
* 11:00 AM - 2:00 PM
Family History Show and Tell
Community Room A (Combo B & C)
* 2:00 PM - 4:30 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)


W
e
e
k
27
26
* 1:00 PM - 4:30 PM
RESERVED
Community Room A (Combo B & C)

27
* 9:00 AM - 8:30 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 3:00 PM - 6:00 PM
LEGO Gladiators
Community Room C (East)

28
* 9:00 AM - 8:30 PM
RESERVED
Community Room B (Ramp)
* 9:30 AM - 11:35 AM
Signing Storytime
Community Room C (East)
* 12:00 PM - 1:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 1:00 PM - 3:00 PM
RESERVED
Community Room C (East)
* 3:00 PM - 6:00 PM
Family History Show and Tell
Community Room C (East)

29
* 3:30 PM - 6:00 PM
Ready, Set, Summer! Kickoff Party
Community Room A (Combo B & C)
* 6:00 PM - 8:30 PM
Teen Taco Night
Community Room A (Combo B & C)

30
* 6:00 PM - 8:00 PM
Cookbook Club
Community Room A (Combo B & C)